Egy eddig még meg nem jelent könyvet volt szerencsém előolvasni a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából. Ezúton is nagyon köszönöm nekik. A kötet nemsokára megjelenik, ennek okából az íróval is lehet találkozni egy dedikálásra az április 15-17-ig tartandó Könyvfesztiválon, méghozzá a szombati napon, 16-án. Részemről megyek majd.
Grimpow történetét tárja elénk Rafael Ábalos, méghozzá az ifjúságnak. Féltem is emiatt a könyvtől, hiszen nem tudtam, mire számíthatok, mennyire lesz szájbarágós a történet. A fülszöveg engem megfogott, és az írásmód is, ami az egész könyvet jellemezte. Gyönyörű körmondatokkal találkoztam, amik megelevenítették a tájat, nagyon jó volt olvasni. Két mondattal sikerült is Pöfivonatot megfertőznöm a könyvből. De sajnos nem ennyiből áll egy könyv.
Grimpow élete megváltozik, amikor egy reggel egy halottat talál a kunyhójuk előtt, és ez a halott ráadásul még el is merészel tűnni egyik pillanatról a másikra. A kezében egy követ szorongatott, zsákjában pedig egy levelet és egy arany pecsétnyomót találnak. Grimpow írástudatlan lévén nagyon meglepődik, amikor hirtelen képes lesz elolvasni a levelet. A levélben leírtak alapján pedig elindulnak egy úton, ami gyökerestől megváltoztatja az életüket.
Ennyit írtam le barátnőmnek erről a könyvről, és egyszerre jutott eszünkbe róla A Gyűrűk ura. De csak ez a motívum, aztán szóba jön még A Da-Vinci kód, mert egy csomó rejtvényt kell megfejtenie fiatal hősünknek. Ezek a rejtvények nagyon aranyosak, volt, amikor azonnal kitaláltam mi a megfejtés, máskor meg kellett várnom, míg hőseink is rálelnek a titok nyitjára.
Én nagyon sajnáltam, hogy ezt Ábalos egy ifjúsági regényben írta meg, mert ahogy a szavakkal bánik, és amilyen fantáziája van a történet szövésére, simán egy felnőtteknek szóló szórakoztató kalandregényt tudott volna írni. De így sajnos rengeteg szájbarágással és ismétléssel találkoztam olvasás során. Nem igazán értettem, hogy például egy személy újra felbukkanásánál miért kell egy oldalt arra pazarolni, hogy elmondja újra ki ő, és mikor találkozott korábban hőseinkkel, és mi történt akkor?!
Ezeket leszámítva én élveztem a könyvet, főleg, hogy a végére úgymond mintha az író is belejött volna az írásba, és elhagyta az ismétléseket, és engedte az izgalmak valódi kibontakozását. Az ifjúság körében biztos nagy sikere lesz a könyvnek, úgy mint más országokban is. Főleg, hogy ez egy trilógia első része, bár önállóan is egészet alkot szerintem. Legalábbis nekem nem volt olyan érzésem a végén, hogy most azonnal ide nekem a folytatást.
Rafael Ábalos: Grimpow - A láthatatlan út. Könyvmolyképző Kiadó, 2011.