Vaszary humora időtálló, bárki bármit is mond. Hiába tűnik egy-két megoldása ma már klisének. Azért gondoljunk csak bele, hogy majd' 80 éve írta, amikor még nem voltak klisék.
A Radonyi fivérek, Laci és Pali mit sem sejtve élik gimnazista életüket a fővárosban, míg a család otthonról, Zalából támogatja őket. Laci reménytelenül szerelmes Lica-cicába, és a féltékenység zöld szörnyének nyomása alatt vesz két, csak oda szóló jegyet Párizsba. Amikor észbe kapnak, már nagyban robog a két fivér alatt a gőzös Párizs felé. A fiúk persze egy mukkot sem tudnak franciául, még szállásuk sincs, csak egy kontaktjuk, aki még ki sem jött eléjük az állomásra. Ezzel aztán megkezdődik a móka és kacagás.
A két fivér közül Laci az, aki könnyen veszi az életet, nem aggódik nagyon, mi lesz velük. Ha rajta múlna, az összes zsebpénzt, amit kapnak galambszín puhakalapra és sétapálcára költené. De mindezt szerencsére Pali megakadályozza, így csak szinte kétszer akarnak éhen halni pénz híján. Megismerik a szótlan romantikát, a pillantásokból származó szerelmet, míg egy váratlan fordulat véget nem vet a bolondozásnak.
Voltak pillanatok, amikor valóban felröhögtem, remek stílusa van Vaszarynak, kicsit gúnyos humornak mondanám. De mégis volt egy rész a 2/3-a körül, amit kicsit túlnyújtottnak éreztem, mert elkezdtem gondolkodni, hogy mi legyen a következő könyv. Összességében mégis jó szórakozás volt, nem csalódtam Vaszaryban másodszorra sem, és egyelőre nem bánom, hogy megvettem a Helikonnál az összes kötetét. :)
Az üzenetem felétek, hogy olvassatok Vaszaryt, mert bőven vetekszik a mai humoros könyvekkel.
Vaszary Gábor: Ketten Párizs ellen. Helikon, 2005.