Miután becsuktam a könyvet, rögtön az futott át az agyamon, hogy mi a fenét fogok írni róla, és egyáltalán hogyan. Mert itt nem lehet elemezni a stílust, a szépséget, a történet felépítését. Nem nevezném szépirodalomnak, csak egy puszta történet elmesélésének, amihez az író valami részemről megmagyarázhatatlan pluszt adott, amitől mégis érték lett ez a kis könyvecske.
A könyvet nekünk Rass meséli el saját magáról, de mégis kívülről szemlélve, E/3-ban. Rass egy teljesen átlagos srác, problémás szülőkkel, problémás élettel és egy féltestvérrel. Jelenleg ugyancsak 17 éves barátnőjével lakik annak kérójában, és ha tehetik mellőzik a sulit. Haverjaival próbálnak megélni, ezért minden apró seftelésben, kisebb-nagyobb lopásokban benne van, mert enni és cigizni kell, valamint jön a tél, és a póló már nem eléggé meleg. A probléma akkor kezdődik, amikor egyik börtönből kikerült ismerőse remek pénzszerzési lehetőséget ajánl neki. Nem kell mást tennie, mint elsózni pár gramm anfetamint. Ebben segít Rassnak Mossa, a bátja.
Az első oldal után nem voltam biztos abban, hogy ez a könyv nekem való, de van benne valami, ami megfogott. Ami taszított, az maga az élet, amit Rass és a haverjai folytattak. Neveltetésemből, felfogásomból adódik, hogy elítélem a csellengést. Kíváncsi lettem, hogy miért jutottak ide a szereplők, amire a könyvben választ is találok. Egyértelműen magyarázható a rossz szülői háttérrel, hiszen Rass egy értelmes, célokkal teli fiatal, csak nem volt, aki megfogja és kordában tartsa. Hogy hová fajultak a dolgok, azt ez a könyv remekül elmeséli nektek.
Észt íróval még nem volt dolgom, egyáltalán nem sokat tudok az észtekről. A könyv elmesélője egy kicsit bemutatja nekünk az évezred végi Észtországot, a társadalom hibáit és problémáit. Érdekes megoldás, hogy a könyv nem oldalszámokból áll, hanem időpontokból. A történet ugyanis az előzetesben születik meg, ahol Rass várja, hogy leteljen az a bizonyos 48 óra, és ennek az időnek egy töredékében írja meg a letartóztatásához vezető történetét. A keret pedig az írás előtti és utáni idő. Megismerkedhetünk a könnyű drogok elkészítésével, pár ötlettel, hogyan érdemes őket értékesíteni, vagy éppen hogyan nem. Van itt szerelem is, vérfertőzés, és egyéb mocskos dolgok, amiket egy ilyen környezethez csak hozzá lehet írni.
Nem mondom, hogy mostantól csak ilyeneket szeretnék olvasni, de jól esett most valami mással találkozni, mind stílusilag, mind tartalmilag. Mellesleg remélni merem csak, hogy egy ilyen történetnek csak a fele igaz, de bármi meglehet.
A könyvben több illusztráció is található, amik Madarász Gergely alkotásai.
A könyvet köszönöm a Silenos Kiadónak, és @balagesh-nek a Molyról. :)
Sass Henno: Itt jártam - Az első letartóztatás. Silenos, 2010.