Mielőtt nekiálltam olvasni a könyvet, elkezdtem gondolkodni, hogy miről is szólhat ez a különös házasság. A kötet specialitásának köszönhetően fülszöveg nem igazán állt a rendelkezésemre, és nem is kerestem rá, így halvány lila fi... khm, sejtelmem sem volt, miről szólhat. Gondoltam itt arra, hogy megint valami hirdetés útján történik a házasság, mint az Ida regényében, vagy a feleség lesz csalárd, mint a Jadviga párnájában, vagy a Házasság céljábólban. Hát sikerült melléfognom, mert Mikszáth most bővített ezt a sort. Ki gondolta volna, mi?:)
A sztori nem mondható lenyűgözőnek, mert nagyon egyszerű, olyan klasszikus magyar. Adva van két diák, gróf Buttler és báró Bernáth. Rokonokhoz mennek a nyári szünidőt eltölteni, útközben pedig megállnak Olaszröszkén, ahol a környék nemesura, Dőry meghívja őket ebédre. Ennek a Dőrynek persze van egy szép lánya. De ugyanakkor a Horváth famíliában is van egy virágszál, a Piroska, aki a gróf Buttler szíve választottja. Azonban az öreg Dőry máshogy gondolja...
A szent Péter esernyőjével való próbálkozásom óta nem találkoztam Mikszáth-tal, így nagyon kíváncsi voltam, hogyan fog tetszeni. Egy ilyen klasszikusnál mindig kérdés a nyelvezet érthetősége, az írói stílus nehézsége. A kötelező olvasmányoknál is ez szokta a legnagyobb problémát okozni szerintem. Gimiben utáltam a hasonló stílusú műveket, ma már csemegének tartom. Nagyon szeretek belebújni a mondatokba, amik visszatükrözik a kor szellemét, kiemelik a társadalmi rétegek közötti különbséget, érdekesebbé téve azt.
Ezeknél a könyveknél valahogy inkább a korrajz kerül előtérbe, hogy ki kicsoda, mekkora rangja van, és ahhoz mekkora vagyona és meddig ér el a keze. Az emberi jellem ábrázolása is valahogy annál kifullad, hogy néz ki az illető, és hogy mennyire szerelmes. Azt figyeltem meg, hogy kívülállóként megismerhető jellemábrázolással találkozunk általában, a lélek bugyraiba nem igazán visz el minket az író. Aztán ezt mindenki eldöntheti, hogy szimpatikus-e ez neki, avagy sem. Én személy szerint nem bánom.:)
Nagyon szimpatikus volt nekem a könyv, szerencsés második találkozás volt ez Mikszáth-tal. Kellő izgalom fenntartása mellett egy remek korrajzot is olvashattam egy olyan korról, amit amúgy is imádok. Grófok, bárók, viceispánok, császárok és királyok korát, melybe beleágyazódik a nemzetközi hangulat is.
És, nagy dobpergést kérek, mert teljesítettem az első könyvet a Várólistacsökkentésből. :)
Mikszáth Kálmán: Különös házasság. Kossuth Kiadó, 2007.