Egyik pillanatban úgy érzed maga vagy az önbizalom, elégedetten nézel a tükörbe, egy másik pillanatban úgy érzed összeomlik a világ körülötted, még a kedvenc időtöltésed sem köt le, és legszívesebben csak hisztiznél. Ha még van melletted egy pasi is, őt aztán megzavarhatod ezzel a kusza viselkedéssel. Megnyugtatok mindenkit, hogy ez az ingadozó hangulatunk teljesen normális. Legalábbis Louann Brizendine ezt állítja.
A könyv a legfontosabb életszakaszokban mutatja be az agy működését, és az agy változását, ami miatt vagyunk mi nők olyan cserfesek kislányként, vagyunk olyan kezelhetetlenek tinédzserként, vagy éppen azt, ahogyan átalakul az agyunk, amikor anyává válunk. Közben néha megismerhetjük, hogy bizonyos helyzetekben a férfi agy hogyan működik. Például megtudtam azt, hogy a férfiak miért emlékeznek folyton rosszul egy régi romantikus pillanatukra. Egyszerűen azért, mert az agyukból kifolyólag nem jegyzik meg az érzelmekkel teli pillanatokat, csak azokat, amelyik veszélyt jelentenek rájuk nézve. Az idő múlásával pedig egyre többet felejtenek.
Ez a könyv remek kézikönyvnek szolgál minden nő életében. Megértve saját működésünket jobban kezelni tudjuk hangulatváltozásainkat, mert megláthatjuk az értelmet abban, amiben eddig semmi rendszert nem fedeztünk fel. Minden fontos női életszakaszban az agyunk megbolondul, máshogy viselkedik, mint azelőtt. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy ilyenkor milyen biokémiai folyamatok zajlanak le bennünk, máris máshogy foghatjuk fel viselkedésünket. Sőt ezt a tudást nem csak a saját életünkre vetíthetjük ki, hanem jobban meg tudjuk érteni kamaszlányunk viselkedését, az anya klimaxát, vagy anyává váló lányunk bizonytalanságait.
Többet kaptam a könyvtől, mint amire számítottam. Nagyon olvasmányosan, való életből származó tapasztalatokkal tarkítva magyarázza el az írónő a női agy működését. Csak ajánlani tudom minden nőnek, és természetesen férfinak is, ha kicsit ki akarnak igazodni a női agy berkeiben.
Louann Brizendine: A női agy. Nyitott Könyvműhely, 2008