Helen Fisher: Te vagy az én párom
Itt van a tavasz, de te még mindig nem találtad meg a párodat? Mindenki szerelmes, és neked csak az irigykedés jut? Vagy csak bizonytalan vagy a párkapcsolatodat illetően?
Ha most bőszen igent bólogattál, akkor tarts velem, talán Helen Fisher és én a segítségedre lehetünk.
Az első és a legfontosabb lépés az, hogy saját magadat ismerd meg. Ne aggódj, ez nem egy önismereti tréning, ahol magadba kell szállnod, és nagy dolgokat kell kitalálnod magadról. Itt csak pár nagyon rövid állításra kell nagyon bólogatnod, bólogatnod, ráznod a fejed, vagy két kézzel tiltakoznod ellene. Ezeknek mind adsz egy pontot, összeadod az eredményed, és máris kiderül, hogy elsődlegesen és másodlagosan milyen típus vagy. (Most kérdezed, hogy ez mit jelent. Csupán csak annyit, hogy nincs ilyen vagy olyan ember, de ilyen is meg olyan is már van, tehát van egy elsöprően uralkodó lényed, és van mellette egy másik is, ami néha megszólal) Lehetsz felfedező, építő, irányító és tárgyaló. Látod milyen egyszerű, és még úgy is érezted a teszt kitöltése közben, hogy van némi igazságtartalma? Akkor robogj tovább a többi pontra.
A következő lépés az, hogy megismerd saját személyiségtípusodat. Persze a típus leírásánál találkozni fogsz olyannal, amire azt mondod, hogy nem is igaz rád. És ez teljesen rendjén is van, mert különbözőek vagyunk, eltérő tulajdonságaink eltérő mértéke szab minket ilyen sokszínűvé. Ha mégis találónak érzel egy-két megállapítást, máris jó helyen jársz, és mehetsz a következő lépésre.
Ami nem más, mint annak megismerése, hogy milyen típusú pár illik hozzád. Mert Helen Fisher egy nagyon komoly kutatás alkalmával ezt is kiderítette. Hogy ne csak megfigyelésen és kósza általánosításon, és átlagoláson, mediánszámításon múljon a dolog, még azt is megvizsgálta, hogy melyik típusú ember milyen kémiai anyagból termel többet. Ez a négy anyag a dopamin, a szerotonin, a tesztoszteron és az ösztrogén. Néhány ismerős? Nekem is az volt. Fisher abból indult ki, hogy ez a négy kémiai vegyület milyen cselekedetekkor szabadul fel az emberben, és akiben több például az ösztrogén, az érzelmesebb. Ezek alapján határozta meg a jellemző tulajdonságokat egy-egy személyiségtípus meghatározásakor. Izginek tűnik a dolog? Na ugye! De még nem tudod, milyen pár illik hozzád? Ne aggódj, máris elmondom. Fisher szerint a felfedezők a felfedezőket, az építők az építőket, és az irányítók a tárgyalókat vonzzák, és fordítva. Hogy bizonyítani tudjam neked, hogy ez tényleg így van, kitöltettem az urammal is a tesztet, és mindketten építők vagyunk, ő másodlagosan irányító, én pedig tárgyaló vagyok. Vagyis kémiailag tökéletesen összeillünk, és talán az elmúlt hét év erre garancia is. :)
Tehát, most már tudod, hogy milyen személyiségtípusba tartozol, azt is tudod, hogy hozzád milyen személyiségtípus tartozik. Most már nincs más hátra, mint megkezdeni az ismerkedést, a könyvben leírt módon kipuhatolni a másikról, hogy milyen ember. Majd, ha ez megvan, akkor ismerve a főbb jellembeli tulajdonságát, máris meg lehet nyerni. Azt mondod, hogy ez nem is olyan bonyolult? Hát szerintem sem. Sőt, még azt is elárulom neked, hogy nem feltétlenül kell ezt tudatosan csinálnod, mert ha a másik fél kémiája passzol a tiedhez, akkor a tudatalattid mindent el fog rendezni helyetted. Csak az a fontos, hogy bízz magadban, és merd vállalni magad. Mert az tuti, hogy akkor figyelnek fel rád, ha jól érzed magad a bőrödben.
És most nézzük meg, ki is az a Helen Fisher, és mit is hozott el nekünk. Helen Fisher New Yorkban él, és antropológus. Vizsgálja az embereket, a társas kapcsolatokat, a szerelmi kapcsolatokat, a szexualitást, és még sok-sok mást is. A Te vagy az én párom az ötödik megjelent könyve az írónőnek. Én nagyon szkeptikus tudok lenni minden önismereti könyvvel kapcsolatban, de szerencsére ez a könyv nem arról szólt, mint bármelyik csajos újság legújabb tesztje. Engem megfogott a könyv azzal, hogy tényekre alapoz, egyszerűen alátámasztotta az állításait biológiai folyamatokkal, kutatásokkal. Nem mondta meg, mit csináljak, ha pasizni szeretnék. Csak elmondta, hogy én milyen jellem vagyok, és hol érdemes keresgélnem, ha kapcsolatra vágyom. Elmondta, hogy egy kezdő kapcsolat során mire figyelünk fel, például az illat, az arc, a mimika. Tetszett, hogy pszichológiai, de inkább antropológus szemmel írta le mindezt, és egyáltalán nem tűnt hatásvadásznak, és egyáltalán nem akarta megmondani a tutit a párkereséssel kapcsolatban, csupán leírta nekünk, hogy milyen felfedezést tett. Éppen ezért hatásos, de szórakoztatóan az. Gördülékenyen olvasható, akár egy-egy rész ki is hagyható, ami nem ránk jellemző. De nem érdemes, mert ezekből tudunk egyértelműen rájönni, hogy a velünk szemben ülő kiszemelt milyen személyiségtípusba tartozik. Akkor is olvasd el, ha párkapcsolatban élsz, hogy megbizonyosodj annak kémiai helyességéről. Mert a lelked mélyén tudod te, hogy illetek egymáshoz, de nekem is jól esett ez a fajta megerősítés. :)
A könyv trailere, és az elmélet rövid összefoglalóját mutatja be ez a videó:
Ha felkeltettem a kíváncsiságod, uzsgyi a Nyitott Könyvműhely oldalára, ahol folyton 20%-kal olcsóbban vásárolhatsz, és ahol Helen Fisher legújabb könyvéről, a Miért szeretünk?-ről is tájékozódhatsz.