Egy új kategória születik most: a neve IPM. Hogy mit is takar ez? Ez egy magazin, teljes nevén Interpress Magazin. Én még tavalyelőtt nyáron, újságárus koromban, unalmamban találtam rá, és egy pillanat alatt eloszlatta minden unalmam tárgyát. Ha nem nézted volna meg a honlapot, akkor elmondom, h ez mindenféle természettudományi, művészeti, történelmi és irodalmi cikkeket, vmint kutatások eredményeit tartalmazza. A magazin nagy múltra néz vissza. Ha kutatásaim nem csalnak, akkor 1977-ben indult útjára először, majd vmikor a '80-as évek végén (úgy sejtem, a rendszerváltáskor) megszűnt, majd 2002-ben indult útjára újult erővel, megváltozott tartalommal, igényesebb kiadásban. Régebbi lapokat nem láttam, de a mostani dizájn nekem nagyon bejön. De most, h kutakodtam az évszámok után, találtam pár régi, eladó példányt. Ha találok vmi melót, tutira beszerzem őket. :)
És hogy mi is lesz ebben a kategóriában? Arra gondoltam, h pár érdekes cikket, vagy okos eszmefuttatást bemutatnék itt is, hátha más is kedvet kap az ilyen fajta olvasmányokhoz. Hogy ne legyen túl idegen a könyves blogtól, a magazinban levő irodalmi ajánlásokról is szót ejtenék. Általában pár novellát közölnek, vagy egy jellemző részletet egy regényből. Pl. Zalai Károly: Huszonegy nagyapám törénetéhez innen jött az inspiráció. Tetszik, h bárminemű eladói árgus szemek helyett itthon, karosszékben tudok beleolvasni egy műbe, és el tudom dönteni, érdemes-e elolvasni, vagy sem. És ez jó.
Ezek után, elmondanék egy érdekes esetet, ami az októberi számban volt. (tudom, h az már régen volt, de mivel Angliában voltam, és a posta oda nem ért ki, ezért most olvasom az akkori számokat.) Lényeg a lényeg: Ed Wright: Balkezesek a világtörténelemben cikke fogott meg most leginkább. Kutatások kimutatták, h a kimagasló eredményeket elérő emberek között nagyon magas a balkezesek aránya. Ez azért is meglepő, mert a társadalom mindössze 10%-a balkezes csupán. Wright szerint a balkezesek azért ilyen reformerek, mert a világban számukra minden fordítva van, és folyamatosan alkalmazkodniuk kell hozzá, közben folyton azon gondolkodnak, hogyan lehetne a dolgokat az ellenkezőjére fordítani. Ráadásul, segíti őket az is, h ők a jobb agyféltekéjüket használják a gondolkodásra, ami kutatások szerint sokkal jobb "eredményekhez" vezet, mint a jobbkezesek bal agyféltekéje.
Két embernek sikerült a lehető legnagyobb módon befolyásolni a világot a balkezességük révén. Ilyen volt Ceasar, aki a kézfogást honosította meg. Méghozzá a jobbkezes kézfogást. És hogy miért? Mert ő balkezes volt, és amíg kezet fogott a delikvenssel, addig a delikvens jobbik, kardot használó keze le van foglalva, míg Ceasar "jobbik", azaz a bal keze szabadon marad, így, ha bármi történne, könnyebben meg tudná védeni magát. Csak szegény hátrafelé nem látott. :)
A másik ilyen Napóleon volt, szintén balkezessége hozott változást Európa-szerte. Napóleon előtt, a baloldali közlekedés volt normális világszerte, ahogy ma Angliában is. Mindezt azért, h az egymással szemben elhaladó szekerek hajtói kezet tudjanak fogni egymással, míg a bal kezükben fogják a gyeplőt. Persze ez Napóleonnak nem tetszett, ezért egyik reformjában elrendelte a jobboldali közlekedést, amit a jakobinusok vezettek be hivatalosan 1794-ben. Sokak szerint Napóleon védekezési okokból fenn akarta tartani magának az előnyösebb védekezési poziciót. Ez annyira sikeres volt, h rövid időn belül Anglia, Oroszország, Finnország, Svédország, Olaszország és a Habsburg Monarchia kivételével - mivel ők Napóleonnal szemben foglaltak állást - egész Európa áttért a jobboldali közlekedésre. Finnország 1858-ban, Oroszország a bolsevik forradalom idején, Olaszország az 1920-as években, míg a Habsburg Monarchia utódállamai akkor tértek át a jobboldali vezetésre, amikor Hitler csapataival lerohanta őket. Svédország "adta meg" magát a legkésőbb, 1967-ben. Ezt miért nem mondta senki a történelem órákon???
Nos, mára ennyi. Remélem tetszeni fog ez a rovat nektek is. Legközelebb, talán holnap, Jack London: Háború című novellájáról írok pár sort, mert eléggé köcsög vége lett szegénykének. :)